Na naukach przedmałżeńskich w St. Mary's Church w Dubaju.

St Mary's Church in Dubai


St. Mary's Church jest jedynym katolickim kościołem w Dubaju, w którym można zawrzeć sakrament małżeństwa. Największa liczba wiernych pochodzi z Indii, Sri Lanki, a także z katolickich Filipin. Jeśli chcielibyśmy spotkać kogoś z Polonii, to warto pospacerować po głównym placu przed jednym z nabożeństw w języku angielskim ( niedziela ), a jest duża szansa że usłyszymy polską mowę.

Kurs przedmałżeński odbył się 21 maja. W licznie zgromadzonej grupie narzeczonych ( 150 osób), również i ja się znalazłam (tak , specjalnie dla czytelników tej strony). Zajęłam miejsce w jednym z pierwszych rzędów. No, cóż byłam sama samotna. Ale nie tylko ja, wśród zebranych spora większość przyszła tutaj bez swoich wybrańców. Dlaczego?

Koœciół w œrodku

 

Niestety, jak można się domyśleć, nieobecni partnerzy znajdowali się ciągle na terenie ojczystych krajów. Zapewne w grę wchodziły przede wszystkim ostre przepisy wizowe. Żeby zaprosić kogoś na visit visa potrzebne są zarobki sięgające 8000 dirhamów, o których większość tych ludzi nawet nie mogła marzyć. Zresztą należy udowodnić, że osoba zapraszana jest blisko spokrewnionym członkiem naszej rodziny. Jeśli jednak jest to osoba młoda ( przed 30 - dziestką ), niezamężna, płci pięknej i o innym nazwisku, niż nazwisko osoby zapraszającej to o sprowadzeniu jej nie ma raczej mowy. (Jest to jednak możliwe, w inny sposób, ale artykuł nie jest o tym, więc pomińmy ten temat.) Abstrachując od tego, dla osób płci męskiej, chcących przyjechać do Emiratów sytuacja jest diametralnie inna; załatwienie visit visa jest proste, sponsor (załatwiający/a) musi wykazać się jedynie odpowiednimi dochodami. Natomiast jeśli mężczyzna poślubia swoją kobietę to, zgodnie z prawem Emiratów może zostać jej sponsorem (wyrobić jej wizę rezydenta Emiratów) jeśli zarabia odpowiednio dużo pieniędzy (obecnie ok 5000 dh). Część z nich niestety nie jest w stanie utrzymać małżonki nawet przy takich wydawałoby się wysokich zarobkach i sytuacja rozstania ciągnie się często przez kolejne lata. Również w niełatwej sytuacji pozostają kobiety, które zgodnie z przepisami tego muzułmańskiego kraju, nie mogą w większości przypadków sponsorować wiz rezydentnych swoim mężom. Wyjątki dotyczą wybranych profesji (lekarz, nauczyciel itp.)

Witraże w koœciele St. Mary's w Dubaju
Papież
Ołtarz


Powróćmy jednak do sali w której zgromadzili się narzeczeni. Każdy otrzymał kursowe materiały i karteczkę z własnym imieniem, którą przyklejono nam do naszych koszulek. Prelekcję rozpoczął proboszcz Daniel, pochodzenia włoskiego, od wielu lat oddany parafii, i jedyny spośród księży Europejczyk. W sceniczny sposób z udziałem zaproszonej z publiczności filipińskiej pary przedstawił całą procedurę, przygotowującą do zawarcia małżeństwa jak i samą ceremonię. To co szczególnie starał się podkreślić to, niemożliwość udzielenia ślubu katolickiego parze, w której jedna ze stron jest wyznania muzułmańskiego. Zastrzegał, również, że chociaż w Dubaju modne są śluby plenerowe np. na plaży to żaden z księży katolickich w tych okolicznościach nie pobłogosławi młodej parze. Na żadnych finansowych warunkach!!!

Rzędy ławek w koœciele w Dubaju

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych i spornych pomiędzy światem nauki i Kościołem - temat "Planowanie rodziny" został przedstawiony przez Hinduskiego ginekologa. Niestety jedynie w bardzo ogólnym zarysie zostały omówione naturalne metody regulacji poczęcia popierane przez Kościół, i w jeszcze bardziej skrótowy sposób te, których Kościół nie akceptuje. Tak jakby wykształcony Hindus chciał przez to powiedzieć: rozmnażajcie się! ( a przecież obecne tu nacje należały do tych o największym przyroście naturalnym na Świecie).


Również jako jedyną metodę określenia po urodzeniu płci dziecka, doktor Ferdynand wymienił metodę Klebsa, zgodnie z którą o płci człowieka decydują gonady. Niestety nic o nowych osiągnięciach nauki! Również, jakoby zaprzeczył medycynie w dziedzinie genetyki, odbierając kobiecie winę za urodzenie dziewczynki. Wyraźnie powtórzył kilkakrotnie, że panowie nie mogą winić kobiet, bo to od ich genetypu zależy płeć dziecka. I chociaż, nie można się z tym zgodzić, rozumiem celowość wygłaszania takiego stwierdzenia. On ginekolog stawał w obronie niechcianych żeńskich noworodków, i kobiet obwinianych, a nawet przepędzanych z domu za rodzenie dziewczynek.


Podczas jedynego ćwiczenia w parach, udało mi się porozmawiać z młodym Hindusem. Dla niego ślub oznaczał koniec z samotnością, z dala od domu, i możliwość sprowadzenia narzeczonej. Odważyłam się zapytać czy narzeczoną wybrali mu rodzice - zaprzeczył. W jego głosie słychać było tęsknotę za wybranką, której nie widział przez prawie cały rok. Kiedy zapytałam o to, czego oczekuje od swojej żony, odpowiedział mi: lojalności. Zwróciłam uwagę, że to mocne słowo, ale już tylko dodał, że małżeństwo jest kompromisem. No cóż, wypadało, życzyć mu wszystkiego dobrego!

Wierny w czasie modlitwy


Ksiądz George kończąc spotkanie śpiewem i modlitwą, przypomniał zgromadzonym jeszcze raz myśl przewodnią nauk: miłość jest decyzją, na bazie, której za pomocą wzajemnego zrozumienia, budujemy rodzinę.


Zapomniałam wspomnieć, że przypadkowo koło mnie usiadła Polka ( co za niespodzianka), ze swoim australijskim narzeczonym, więc w czasie przerw mielismy okazję do wymiany spostrzeżeń. I tym sposobem w moim notatniku pojawił się telefon do nowej polskiej znajomej. Z ciekawością dowiem się jakie są jej wrażenia z zadamawiania się w Dubaju i może będzie z tego temat na kolejny felietonik ;-) .

Serdeczne
A'hiba

Tablica koœcioła
Zapalanie œwieczek przed kapliczkš
Plebania


Powrot do strony głównej

Mapa Dubaju || Galeria z Emiratów || Noniland || Galeria Dzieci z Domu Dziecka w Bytowie || Linki
Burj Al Arab || Współpraca Handlowa || Oferta pracy w Dubaju || Wiza do Dubaju || Obyczaje || Mieszkanie w Dubaju
Ramadan || Felietony A'hiby S. || Zjednoczone Emiraty Arabskie - Pytania i Odpowiedzi || Dubai jakiego nie znacie
Sklep arabski